Sollentunahem deltar i Beredskapsveckan som arrangeras av Myndigheten för civilt försvar, MCF, den 21-27 september. Syftet med veckan är att stärka invånarnas motståndskraft och öka kunskapen om Sveriges totalförsvar.
Som en del av aktiviteterna under veckan öppnar vi upp ett av de skyddsrum som finns inom Sollentunahems fastighetsbestånd. Besökare får möjlighet att se hur ett skyddsrum fungerar och lära sig mer om vilket ansvar vi som hyresvärd har, och vad privatpersoner själva förväntas göra vid höjd beredskap eller krig.
– Skyddsrummen är en viktig del av Sveriges beredskap. Genom att öppna upp ett av våra skyddsrum vill vi öka kunskapen om hur de fungerar och samtidigt ge våra hyresgäster och andra Sollentunabor möjlighet att ställa frågor om beredskap och trygghet, säger Krister Bergh, säkerhetschef på Sollentunahem.
Visning av skyddsrum och tips om hemberedskap
Under visningen finns även Svenska Lottakåren på plats. Lottakåren är Sveriges största frivilliga försvarsorganisation för kvinnor och arbetar för att stärka samhällets beredskap genom utbildning, engagemang och samverkan.
De visar exempel på en krislåda, bjuder på "krismat" och delar med sig av praktiska råd om hur du kan stärka din hemberedskap. Besökare får också möjlighet att ställa frågor och få tips om hur man kan förbereda sig för att klara en kris eller störning i samhället.
Skyddsrummet på Turebergsvägen 14/Tors Backe visas den 23 september vid två tillfällen:
Klockan 11.00-13.00
Klockan 16.00-18.00
Visningen är öppen för alla som vill veta mer om skyddsrum och hur vi tillsammans kan stärka vår beredskap.
Föreläsning om skyddsrum i Sollentunasalen
Den 23 september håller Sollentunahem också en föreläsning om skyddsrum och beredskap.
Tid: 18.30-19.00
Plats: Sollentunasalen, Turebergshuset, Turebergstorg 1
Föreläsningen leds av Krister Bergh, säkerhetschef på Sollentunahem. Han berättar om hur skyddsrum fungerar, vilket ansvar fastighetsägare har och vad du som privatperson behöver känna till om Sveriges skyddsrum.
Vi uppmuntrar till egen hemberedskap
Under Beredskapsveckan lyfter vi också vikten av egen hemberedskap i våra kommunikationskanaler för både hyresgäster och medarbetare. Vi delar MCF:s artiklar med praktiska råd om hur du kan stärka din beredskap hemma när det gäller värme, mat, vatten och kommunikation.
Att vara förberedd handlar inte om att vara orolig. Det handlar om att skapa trygghet och ha förutsättningar att klara vardagen även om samhället tillfälligt inte fungerar som vanligt.
Fakta om skyddsrum i Sverige
I Sverige finns cirka 64 000 skyddsrum som är till för att ge fysiskt skydd vid krig. Av dessa finns 72 skyddsrum i Sollentunahems förvaltade fastighetsbestånd.
Du hittar ditt närmaste skyddsrum via MCF:s skyddsrumskarta: Skyddsrumskarta | MCF
Läs mer om Beredskapsveckan på MCF:s webbplats: Beredskapsveckan | MCF
MCF om hemberedskap
Senast uppdaterad: 2026-09-11
Publicerad: 2026-09-11