Att känna sig trygg med att cykla förenklar vardagen och underlättar för kvinnor och barn att röra sig mer i sitt område.
– Det är viktigt att bidra till en ökad känsla av frihet och närvaro i samhället för Sollentunas invånare, det medför en ökad trygghet säger Carolina Lejon, ordförande i föreningen BID Tureberg.
Stor efterfrågan
Cykelfrämjandet håller många cykelkurser i utsatta områden. 95 procent av deltagarna är kvinnor. De kurser som hålls i Sollentuna är mycket välbesökta och efterfrågan är större än Cykelfrämjandet kan möta. BID Tureberg möjliggör att fler kurser kan hållas genom att sponsra med ekonomiska medel. Det gör att man som deltagare kan gå en kurs för 300 kr. I summan ingår medlemskap i Cykelfrämjandet och olycksfallsförsäkring.
– Vi är tacksamma för att BID Tureberg stöttar Cykelfrämjandets viktiga verksamhet. Att lära sig att cykla skapar frihet för individen och har en enande kraft. Det stärker familjeband, minskar avstånden inom staden och för kursdeltagare närmare grannar, arbetsmarknaden och naturen, säger Annika Piirimets, nationell samordnare för cykelkurser på Cykelfrämjandet.
Praktiskt om kurserna
Cykelkursen hålls i Malmparken under ett antal kvällar i juni 2025. Den passar för alla vuxna nybörjare, även för personer som aldrig har cyklat eller bara har provat att cykla. Instruktörer är närvarande vid alla tillfällen, och teori och trafikregler ingår i kursen. Cyklar och hjälmar finns att låna på plats. Se datum och tider på Cykelfrämjandets hemsida Nybörjarkurser i Stockholm | Cykelfrämjandet (klicka på ”Sollentuna” i listan på sidan).
Om BID Tureberg
BID Tureberg är ett gemensamt initiativ där bland andra fastighetsägare, Polisen och Sollentuna kommun ingår. Sollentunahem är ordförande i föreningen. Målet är att göra Tureberg tryggare, trivsammare och attraktivare för alla som bor och vistas där. Förkortningen står för Boende,
Integration och Dialog (på engelska Business Improvement District).
Bild omslag: Fotograf Jana Eriksson